Co z tą kolacją???

Co z tą kolacją???Co z tą kolacją??? !

Często pojawiają się zapytania co można jeść na kolacje? Od czego nie przytyje? Czy można jeść kolację będąc na diecie? O której najlepiej jeść kolację? No właśnie jak to “ugryźć”? 🙂

Zacznijmy więc od początku…

W ciągu dnia powinno jadać się od 4 do 5 posiłków, w stałych odstępach czasowych – czyli co około 3 godziny. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia – daje nam energię do działania. Ale dziś kilka słów o kolacji.

Kiedyś mówiło się “kolacja tylko o 18, później niewolno” jest to błędne myślenie. Kolacje powinniśmy jeść 3 godziny przed snem. Przykładowo, gdy chodzimy spać o 24:00 wówczas kolacje możemy zjeść o 21:00 bez wyrzutów sumienia, ale jeśli ktoś chodzi spać o 21:00 to wtedy, dla takiej osoby wskazane jest jedzenie kolacji o 18:00. Nasz organizm nie może odczuwać głodu, mówiąc językiem dziecka – jeśli twój organizm czuje głód to znaczy, że się denerwuje, czeka tylko na najbliższą porę posiłku by to co zje zmagazynować i odłożyć w postaci tłuszczyku na brzuchu czy boczkach. I tak oto rodzą się przysłowiowe “boczki”, od nieregularnego jedzenia oraz głodzenia się.

Co do kwestii: co jeść na kolację? – należy wybierać produkty lekkostrawne, niskokaloryczne, niezbyt tłuste. Najlepszym rozwiązaniem będzie np. kanapka z twarogiem, ogórkiem, pomidorem, szynką, sałatą, zupa krem, sałatka lub omlet albo koktajl. Gama produktów jest szeroka i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jeśli podejmujemy walkę ze zbędnymi kilogramami również nie ma co się głodzić i unikać kolacji, wręcz przeciwnie. Dobrze jest ją zjeść z uśmiechem na twarzy. Pamiętając o tym by była minimum 3 godziny przed snem ;). To tak w dużym skrócie, jeśli macie jeszcze jakieś pytania to piszcie śmiało!

Co z tą kolacją???

Pozdrawiam 😉

 

6 comments

  • Ola - Odpowiedz

   Dla dzieci jeśli lubią też może być lekka sałatka, lub kanapka, zupa krem też będzie odpowiednia 😉

 1. Monika - Paris by Moni - Odpowiedz

  Zawsze sie tego trzymalam i dopiero po przeprowadzce do Francji musialam stoczyc boje o lekkie kolacje i do tego jedzone wczesnie. Moj zoladek pamieta, ze kolacje je sie o 19 (czyzby przyzwyczajenie z Dobranocki?) i taki rytm sluzy mi najlepiej. W innym wypadku czuje sie ciezka i przejedzona…

  • Ola - Odpowiedz

   Pewnie, każdy organizm jest inny. 😉 Jedzenie 2-3 godziny przed snem ma “chronić” nas przed podjadaniem i łaknienie na słodkie i kabanosiki nocną porą 😉 Ale jeśli dla ciebie 19 jest odpowiednia to nie ma co zmieniać.

 2. Agnieszka Dec | Dekozdrowia - Odpowiedz

  Bardzo dobrze, że burzysz mit o tym, że nie wolno jeść po 18. Nie wyobrażam sobie pójścia spać o północy po tak wczesnej kolacji. Słyszałam już wcześniej, że to niekorzystne dla zdrowia – cieszę się, że u Ciebie znajduję potwierdzenie.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *