ZBAWIENNA MOC KIEŁKÓW

ZBAWIENNA MOC KIEŁKÓW

Jeśli chcemy dostarczyć naszemu organizmowi dawkę witamin i składników odżywczych w naturalny sposób to powinniśmy rozważyć hodowle kiełków. Oczywiście, warzywa i owoce również zawierają potrzebne naszemu organizmowi witaminy i składniki mineralne, ale w kiełkach jest ich o wiele wiele więcej. Dodatkowo są bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe omega 3. Co ważne, kiełki nie wywołują wzdęć oraz mają niewiele kalorii. Regularne spożywanie kiełków obniża poziom złego cholesterolu, hamuje tworzenie się wolnych rodników oraz poprawiają kondycję włosów, cery i paznokci.

Do wyboru mamy mnóstwo nasion: gorczyca biała, kapusta czerwona, młody jęczmień, fasola mung, fasola adziuk, kozieradka, soja, lucerna, rzodkiewka itp. Trzy pierwsze opiszę dokładnie, resztę przedstawię w kolejnym wpisie.

Kiełki gorczycy mają ostry i wyrazisty smak. Zawierają FITONCYDY, które mają właściwości bakteriobójcze, osoby z niedoborami witaminy B2 mogą uzupełnić jej poziom poprzez ich regularne spożywanie. Zawierają również saponiny i flawonoidy które zapobiegają odkładaniu cholesterolu i tłuszczów w naczyniach krwionośnych oraz wspomagają procesy trawienne. Polecane są jako dodatek do pikantnych potraw mięsnych i ryb.

Kiełki kapusty czerwonej  są źródłem witaminy A, C, B, E, K oraz witaminy PP. Zawiera również wapń, żelazo, magnez, potas oraz mikroelementy takie jak: jod i selen. Zawarte w kiełkach antyoksydanty wzmacniają układ odpornościowy, nerwowy i  kostny. Zawierają SULFORAFAN – związek chemiczny, który usuwa z organizmu toksyny i substancje kancerogenne.. Jego stężenie w kiełkach jest o wiele wyższe niż w samej kapuście.

Kiełki młodego jęczmienia są źródłem potasu, żelaza, magnezu, witaminy C i B12 oraz kwasu foliowego zawierają dużo błonnika, który poprawia trawienie. Ze względu na dużą zawartość witaminy B12 poleca się go osobom pracującym umysłowo, kobietom w ciąży i sportowcom. Kiełki młodego jęczmienia mają właściwości odkwaszające organizm, oraz wspierają równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

ZBAWIENNA MOC KIEŁKÓW

ZBAWIENNA MOC KIEŁKÓW

ZBAWIENNA MOC KIEŁKÓW